Łany z lotu ptakaŁany z lotu ptakaŁany z lotu ptakaŁany z lotu ptakaNasza szkołaf_psplany_9a.jpegg_psplany_10a.jpegh_psplany_11a.jpegi_psplany_12a.jpegj_psplany_13a.jpegk_psplany_14a.jpegl_psplany_15a.jpegm_psplany_16a.jpegn_psplany_17a.jpego_psplany_18a.jpegp_psplany_19a.jpegr_IMG_3963_20a.jpegs_psplany_7a.jpegt_psplany_8a.jpegu_psplany_6a.jpeg

Sprawozdanie z pracy z MATLANDIĄ

SPRAWOZDANIE Z PRACY

Z MATLANDIĄ

W bieżącym roku szkolnym wszyscy uczniowie PSP w Łanach z klas IV-VI mieli możliwość bezpłatnego skorzystania z dostępnego on-line programu do nauki matematyki „Matlandia”. Program ten udostępniło nam Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Od innych  internetowych gier edukacyjnych program ten znacząco się różni, gdyż powstają w nim internetowe klasy, uczniowie mają swoje indywidualne, chronione hasłami konta, na których pracują w szkole i w domu. Nauczyciel prowadzący ma możliwość śledzenia pracy każdego ucznia. Zadania dostosowane do programu poszczególnych klas mają formę interaktywnych zagadek lub historyjek. Program uczy bawiąc, a jednocześnie oswaja uczniów z właściwym korzystaniem z Internetu.

IMG_9518_1.jpeg

Dużym ułatwieniem w zaprezentowaniu programu uczniom była tablica interaktywna.

 
 

 IMG_9520_2.jpeg
Logowanie do programu było dla części dzieci czymś nowym i niełatwym. Polały się nawet łzy, że nie od razy wszystko się udawało. Ostatecznie jednak każdy z uczniów zalogował się prawidłowo i mógł pracować.


IMG_9523_3.jpeg

W klasie IV przygodę z Matlandią rozpoczęliśmy od powtórzenia materiału z geometrii. Część zadań wykonaliśmy na tablicy interaktywnej. Była solidna powtórka, ale i dużo śmiechu np. przy machaniu rękami przed tablicą, aby szybko wykonać polecenie kolorowania kątów.

 

IMG_9531_4.jpeg

Te same zadania oraz wiele innych uczniowie wykonywali na swoich domowych komputerach. Osoby, które nie mają w domu dostępu do Internetu, korzystały z czynnej popołudniami sali Centrum Kształcenia Na Odległość Na Wsiach, która mieści się w naszej szkole.

 

IMG_9537_5.jpeg

Po pewnym czasie nauczycielka sprawdziła ile zadań każdy z uczniów wykonał i wystawiła oceny. Matlandia to nie sprawdzian. Dziecko do każdego ćwiczenia może podchodzić wiele razy, aż dobrze je zrozumie i opanuje.

 

IMG_9544_8.jpeg

Za szybkie wykonanie zadania w Matlandii uczniowie dostają wirtualne medale i nagrody. Natalia uzbierała kilka.

 

 

IMG_9543_7.jpeg

Medale można było zdobywać pracując z Matlandią w szkole lub w domu. Jednak, aby zamieniły się one na „6” w dzienniku, trzeba było wykonać zadanie „na medal” w obecności nauczyciela.

 

IMG_9586_12.jpeg

W klasie V Matlandia okazała się bardzo pożyteczna do poznawania liczb ujemnych. Pojawiające się na tablicy interaktywnej kolorowe rysunki i możliwość wykazania przed klasą, że „umiem daną historyjkę rozwiązać”, mobilizowały uczniów do bacznej uwagi i myślenia.

 

 DSC04652.jpeg Program Matlandia został także przedstawiony rodzicom.

 
 
 

IMG_9581_10.jpeg

Zbytnia fascynacja komputerem w dzisiejszych czasach przeszkadza wielu uczniom w nauce. To ważne, aby rodzice wiedzieli, iż nie musi tak być. Fascynacja grami komputerowymi może być wykorzystana do podnoszenia umiejętności matematycznych. Matlandia daje taką możliwość.

 

IMG_9545_11.jpeg

 „Liczby naturalne i ułamki” – to dział, w którym ćwiczyła klasa VI. Wiadomo, ułamki wielu uczniom sprawiają kłopoty, jednak z Matlandią ćwiczyli chętniej.

 

IMG_9539_6.jpeg

W pracowni matematycznej jest mniej komputerów niż uczniów, dlatego jedna część klasy pracowała indywidualnie z Matlandią, a druga w tym czasie uzupełniała ćwiczenia.

 

IMG_9591_13.jpeg

Aby jedni drugim nie przeszkadzali w klasie musiała być cisza. Tylko nauczycielka krążyła od ucznia do ucznia i udzielała porad osobom, które napotkały jakiś problem.

 

IMG_9538_14.jpeg

Zagadnienia, które okazały się trudne dla wielu osób, były jeszcze raz omówione na tablicy interaktywnej.

 
 

IMG_9589_15.jpeg

Na pytanie „Czy w przyszłym roku szkolnym chcesz pracować z Matlandią?” wszyscy uczniowie klasy V podnieśli ręce.

 

 

Szczegółowe informacje na temat programu MATLANDIA można znaleźć na stronie www.matlandia.gwo.pl

 


Nauczyciel matematyki mgr Walburga Węgrzyk